AVIGAN Klinikai vizsgálat

AVIGAN Klinikai vizsgálat

Béres Márton Gellért, beres.marton@pte.hu
Prof.Dr. Kovács L. Gábor, kovacs.l.gabor@pte.hu
INTEGRA CONSULTING Egészségügyi Tanácsadó és Szolgáltató Zrt.
Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi

Magyarország elsők között tesztelheti a favipiravir hatóanyagtartalmú japán Avigan gyógyszert, amely az előzetes vizsgálatok alapján hatékonynak bizonyult a koronavírussal fertőzött betegek kezelésében. A Külgazdasági és Külügyminisztérium által biztosított, száz beteg ellátásához szükséges 12 200 gyógyszer a Pécsi Tudományegyetem Kutatási Központjába került, ahol a HECRIN konzorcium szervezésében a hatóanyag a jövőbeni szerepét vizsgálják. Miután az Avigan sem Magyarországon, sem Európa más országaiban nem törzskönyvezett gyógyszer, ezért csak különleges eljárással lehet embernek adni, ezért is határozott úgy a magyar kormány, hogy klinikai vizsgálatnak vetik alá a készítményt. A HECRIN Konzorcium - aminek 2014 óta a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontja a vezetője - az ország négy orvosképző egyeteme, a Dél-pesti Centrumkórház és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet bevonásával kezdi el a gyógyszer vizsgálatát. A tervek szerint ezen a 6 helyszínen összesen 100 igazoltan koronavírus-fertőzött beteget vonnak be a vizsgálatokba.