A munkaerőhiány és az elöregedő társadalom okozta, az egészségügyi intézményeket érintő foglalkoztatási válsághelyzetek megelőzése és kezelése az ápoló képzés szintjeinek és hatásköreinek fejlesztésével

GINOP-5.3.5-18-2019-00115

Novák Emese, emese.novak@etk.pte.hu
dr. Turcsán Judit, judit.turcsan@etk.pte.hu
Magyar Ápolási Egyesület

A projektet a Magyar Ápolási Egyesület konzorciumi partnerségben valósítja mega a Pécsi Tudományegyetemmel. A 2020. március 1. napjával induló projekt keretében kidolgozásra kerül egy 450 órás képzett segédápoló képzési program, valamint 40 fő részére pilot programként megvalósításra is kerül a 450 órás képzés.

A projekt részét képezi továbbá az ápoló képzési program olyan irányú átalakítása, mely lehetőséget ad az OKJ ápoló képzésből a BSc ápoló képzésbe érkezőknek, hogy rövidített képzési idő alatt (2,5 év alatt) BSc ápolói oklevelet szerezhessenek, illetve, hogy más egészségtudományi BSc szakemberek (pl.: gyógytornász, mentőtiszt, szülésznő, dietetikus, védőnő) 2 év alatt BSc ápoló végzettséget szerezhessenek. A projekt átfogó célja, hogy az ápoló képzés – mind a munkavállalói, mind a munkaadói oldalon jelentkező igényeknek megfelelően- átalakításával a munkaerő-piaci kínálat és a kereslet egymáshoz közelíteni tudjon. A kidolgozásra kerülő képzési programok és a végzettséggel megszerezhető hatásköri szintek pontos meghatározása a munkavállalói készségek és a munkáltatói elvárások összehangolását segíti. A fejlesztés hosszú távon javítja a foglalkoztathatóságot és a munkaerő-piaci alkalmazkodóképességet.