Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium

Széchenyi István Egyetem
Szegedi Tudományegyetem
logo

A Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium többcélú ipari innovációs kapacitások és kompetenciák felépítését és fejlesztését végzi. Fő célja olyan „innovációs tér” fizikai és tartalmi megvalósítása, ami az ipar és ennek meghatározó elemeként a kapcsolódó többcélú ipar digitalizációjában, kutatásában és fejlesztésében nemzeti és regionális szinten is kulcsszerepet játszik. A hazai többcélú innovációs fejlesztések célja a kettős felhasználású (katonai és civil) termékeket előállító, a hazai kutatásokra és tudásbázisra alapozó többcélú innovációs rendszer (ökoszisztéma) kiépítése, ami meghatározó műszaki kompetencia és tudás, háttér igénye miatt jelentős mértékben támaszkodik a hazai egyetemek és kutatóintézetek meglévő és tovább fejleszthető kompetenciáira, kapacitásaira, innovatív ipari partnereket is bevonva. A Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium a többcélú fejlesztés szellemi, innovációs és koordinatív feladatait ellátó infrastrukturális és szakmai bázisának kifejlesztéséhez illeszkedő program, eszköz.

PTE munkacsoportok:
1. Humán exoskeletonok egészségügyi és katonai felhasználásának vizsgálata
2. Kollaboratív robottal végzett távmanipuláció műveleti területeken, AR/VR technológiák segítségével
3. Egészségi állapot monitorizálásra alkalmas okostextil gyártáson alapuló ruházatfejlesztés idős krónikus betegségekkel küzdők személyek és sportolók számára
4. Real-time vitális paraméterek monitorozása - adatgyűjtés és elemzés okosruha (Hexoskin) segítségével fizikai terhelésnek kitett személyek körében Fém FFF nyomtatás és anyagvizsgálatok

A 2022-2.1.1-NL-2022-00012 azonosító számú Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratóriuma projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a 2022-2.1.1-NL Nemzeti Laboratóriumok Létrehozása, Komplex Fejlesztése pályázati program finanszírozásában valósul meg.