Védelem-egészségügyi Kiválósági Központ létrehozása a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán – PTE ÁOK VEKK

TKP2021-NVA-06

Hargitai-Kiss Krisztián, kiss.krisztian@pte.hu
Dr. Nyitrai Miklós, dekan@aok.pte.hu

A XXI. században számos nemzetközi konfliktus- és katasztrófahelyzet alakítja mindennapjainkat. Az érintett országok számára ez számtalan kihívással jár – gazdasági, társadalmi és egészségügyi szempontból egyaránt. Ennek megfelelően esszenciális, hogy a nemzetek erősítsék saját védelmi képességeiket, támogassák az ilyen irányú fejlesztéseket és a lehető legszélesebb kört vonják be a vonatkozó kutatásokba. Ezeken belül kiemelt fontossággal bírnak a védelem-egészségüggyel kapcsolatos KFI programok, projektek, hiszen a műveleti ellátáshoz köthető folyamatok összessége mind az egyén, mind az össz-társadalom szempontjából kiemelt fontossággal bír, beleértve az életvédelmi, egészségnyereségi, egészséggazdásági aspektusokat is.

Az elmúlt években a katonaorvoslás területén tapasztalható robbanásszerű fejlődésben jelentős szerepe volt az infokommunikációs és más mérnöki szakterületekkel való szoros együttműködésnek. Az inter- és multidiszciplináris szemléletmód nem csak a hadszíntéri és műveleti mindennapokba, de a katonaorvosképzésbe is egyre inkább beépül, ennek megfelelően elengedhetetlen, hogy az érintett célcsoportok egyaránt megismerhessék a tudomány- és szakterületeket átívelő, komplex, problémamegoldásra fókuszáló gondolkodásmódot, valamint a felsőoktatási közeg valós eszközöket és lehetőségeket biztosítson egy-egy kreatív ötlet, elképzelés továbbvitelére, akár teljes megvalósítására.