TÉMATERÜLETI KIVÁLÓSÁGI PROGRAM 2020 Intézményi kiválóság alprogram
TÉMATERÜLETI KIVÁLÓSÁGI PROGRAM 2020 – Intézményi kiválóság alprogram (korábban Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program)
A Pécsi Tudományegyetem a 2018-ban 3 éves programként tervezve 5 kiválósági tématerületen indított el kutatásokat, melyek a „2019. évi Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program” keretében folytatódtak a második évben. A Program záró évének megvalósítása 2020. 10. 01-jével a TÉMATERÜLETI KIVÁLÓSÁGI PROGRAM 2020 – Intézményi kiválóság alprogramjának keretében kezdődött meg.
A TÉMATERÜLETI KIVÁLÓSÁGI PROGRAM 2020 – Intézményi kiválóság alprogram keretében a Pécsi Tudományegyetem részére megítélt támogatás: 2 000 000 000 Ft. Megvalósítási időszak: 2020.10.01 -2021.09.30.
A Pécsi Tudományegyetem Intézményfejlesztési Tervében meghatározott stratégiai céljainak elérése érdekében, figyelembe véve tudományos kutatási erősségeit, illetve reagálva a regionális és hazai tudományos és K+F+I kihívásokra 5 kiválósági tématerületen valósít meg kutatásokat:
1. Új gyógyszer-célpontok azonosítása, a gyógyszerjelölt szintetikus és természetes vegyületek biológiai, fizikai és kémiai vizsgálata, kifejlesztése jelenleg nem gyógyítható mitokondriális betegségekre Szakmai vezető: dr. Kollár László
2. Biomarkerek azonosítása a hormonális- és az immunrendszer nyomon követésére: diagnosztikai eljárások fejlesztése biotechnológiai módszerekkel Szakmai vezető: dr. Kovács L. Gábor
3. Innovációval a fenntartható életért és környezetért Szakmai vezető: dr. Felinger Attila
4. A hazai vállalatok szerepének növelése a nemzet újraiparosításában Szakmai vezető: dr. Vörös József
5. Az agy működésének és betegségeinek vizsgálata multidiszciplináris megközelítéssel Szakmai vezető: dr. Dóczi Tamás A fejlesztési program keretei között fejleszteni kívánjuk a kijelölt kiválósági tématerületek humán erőforrását, kutatói állományát. A kijelölt interdiszciplináris területekhez allokálni kívánjuk a kritikus kutatói tömeget, hogy a létrejövő innovatív kutatási eredményekre alapozva tovább fejleszthessük mind az akadémiai szférában, mind a gazdasági szférában meglévő kapcsolatrendszerünket. Ezzel kívánjuk biztosítani a tématerületek további működéséhez és hosszú távú fenntartásához szükséges forrásbevonási lehetőségek kiaknázását.