A pályázati felhívás kódszáma |
TÁMOP-4.1.1.C-13/1/KONV |
A projekt címe |
Az élettudományi- klinikai felsőoktatás gyakorlatorientált és hallgatóbarát korszerűsítése a vidéki képzőhelyek nemzetközi versenyképességének erősítésére |
A projektgazda neve |
Pécsi Tudományegyetem |
A kapcsolattartó és elérhetőségei |
Czibók Balázs (czibok@pte.hu, 06-30/9255619) |
A projekt hossza (hónap) |
18 hónap |
Megítélt támogatás összege (ezer Ft) |
2 967 189 504 Ft |
A támogatás intenzitása (%) |
100 % |
Az egészségipar fejlesztése meghatározó jelentőségű a hazai versenyképesség és nemzetgazdasági teljesítmény tekintetében. Ezt kívánja támogatni a Pécsi Tudományegyetem (PTE), a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpont (MTA SZBK) és a Debreceni Egyetem (DE) összefogásával megvalósuló élettudományi-klinikai együttműködés, melynek célja olyan szervezet- és képzésfejlesztési intézkedések végrehajtása, melyek alkalmazkodnak a munkaerő-piaci igényekhez, a társadalmi és szakmai elvárásokhoz, valamint elősegítik az orvosképzés nemzetközi piaci pozíciójának megerősödését.
A társadalom értékteremtő képességét döntően az emberi erőforrás állapota befolyásolja. Az egészség és gazdaság kapcsolatát vizsgáló tanulmányok eredményei szerint a jó egészségi állapot, és az ennek következtében megnövekedett várható élettartam jelentős mértékben hozzájárul a GDP növekedéséhez, így az egészségi állapot javulása 30-40%-kal járulhat hozzá a gazdasági növekedéshez. Az ország humán erőforrásának fenntartása és fejlesztése az egészségügytől és az oktatási rendszertől függ. E két terület az orvosi- és egészségtudományi képzésben összekapcsolódik.
Az elmúlt évtizedekben több szempontból átalakult a gyógyítás környezete, ezen belül megváltoztak a betegellátás körülményei is. A jelenlegi orvos- és egészségtudományi képzésnek fel kell készülnie mind a társadalom, mind a szakma elvárásaira. Az alapképzés keretében a hallgatók felkészítést kell, hogy kapjanak arra a munkára, mely alkalmassá teszi őket az alapellátási team munkájában való magas szintű közreműködésre, kiemelten az egészségi állapotfelmérés végzésére.
A gazdasági elemzések kimutatták, hogy a magyar felsőoktatás egyetlen számottevő exportágazata jelenleg az egészségügyi képzések területe. Az orvos- és egészségtudományi képzés felsőoktatásban, ezen belül is különösen az orvos-, fogorvos- és gyógyszerészképzésben megvannak azok a potenciális lehetőségek, amelyek kiaknázásával a nemzetgazdaság számára nagy hatékonysággal állíthatóak elő többletbevételek és gazdaságot dinamizáló hatások. A képzési színvonal emelkedése magával vonzza nem csak a külföldi hallgatók számának emelkedését, hanem az oktatási-kutatási nemzetközi kapcsolatok erősítését is.
Projektünk célja az egészségipar felsőoktatási bázisának strukturált fejlesztése. A konzorciumi összefogással megvalósuló élettudományi-klinikai együttműködés célja olyan szervezet- és képzésfejlesztési intézkedések végrehajtása, melyek alkalmazkodnak a munkaerő-piaci igényekhez, a társadalmi és szakmai elvárásokhoz, valamint elősegítik az orvosképzés nemzetközi piaci pozíciójának megerősödését.
A projekttől várt eredmények: A 3 egyetem közös módszertani alapjaira épülő, de a területi munkaerőpiac igényeihez igazodó képzési program és tananyag kialakítása; azonos kompetenciára és üzleti modellre épülő, a felsőoktatási intézmények együttműködésében megvalósított felsőoktatási szolgáltatás-csomagok kialakítása; élettudományi felsőoktatás és klinikai / kutatóhelyi gyakorlati képzés és intézményközi átjárhatóság erősítése közös protokollok kialakításával. További eredmények a munkaerőpiac igényeinek megfelelő mennyiségi és minőségi foglalkoztatás-bővülés; a munkaerőpiac igényeihez igazított képzés, a felsőoktatási szolgáltatások megújítása; hozzáférhető minőségi oktatás biztosítása mindenkinek, valamint a felsőoktatás tartalmi és szervezeti fejlesztése a tudásalapú gazdaság kiépítése érdekében.