Ugrás a tartalomra

Partnerek

A megvalósításban részt vevő partnerek bemutatása

  • Debreceni Egyetem

A Debreceni Egyetem történelmi gyökerei egészen 1538-ig, a Debreceni Református Kollégium megalapításáig nyúlnak vissza, amelyet később 1912-ben, három akadémiai tagozattal kibővítve, Debreceni magyar királyi Tudományegyetemmé nyilvánítottak. Múltját tekintve a Debreceni Egyetem Magyarország egyik legrégebben, ugyanabban a városban működő felsőoktatási intézménye.

A DE 2013-ban jellemző, számszerű adatai: 29 714 hallgató, ebből 3741 a külföldi hallgatók létszámát teszi ki, 6404 munkatárs, 1415 oktató, ebből 28 professzor a Magyar Tudományok Akadémia rendes, vagy levelező tagja. A Debreceni Egyetem olyan centrumokkal rendelkezik, mint az Agrár és Gazdálkodástudományok Centruma és az Orvos és Egészségtudományok Centruma. 15 karának és 25 doktori iskolájának köszönhetően a legszélesebb képzési, valamint kutatási kínálatot nyújtja. Az egyetem 2010-ben megnyerte a kutatóegyetemi címet és ezzel elitegyetemi minősítést kapott. Kutatási teljesítményét illetően az országos teljesítménynek a 14-15%-át teszik ki.

Orvos és egészségtudományok területén 5 fakultással működik, ezek az Általános Orvostudományi Kar, az Egészségügyi Kar, a Népegészségügyi Kar, a Fogorvostudományi Kar és a Gyógyszerésztudományi Kar. Az Egyetem a betegellátás mellett (1.700 klinikai ágy, évente 100.000 fő fekvőbeteg), orvos és egészségügyi szakemberi képzést biztosít. 2006-ban felkerült a EUROPE’S 500 ranglistára, amely a kontinens 500 legdinamikusabban fejlődő szervezetét gyűjti össze. 2007-ben megnyerte az Év Kórháza címet is, amellyel elismerték az intézmény kiváló tevékenységét. A klinikákon 70 világhírű orvosprofesszor, 90 nemzetközileg elismert egyetemi docens, 140 egyetemi adjunktus, 1.000 orvos és 2.000 egészségügyi szakdolgozó segíti a betegek gyógyulását.  Az intézményben elérhető a PET-CT vizsgálat, amely világviszonylatban is egyedülálló ebben a kombinációban. Az Intézmény a legmodernebb minőségbiztosítási módszerek alkalmazásában, széleskörű klinikai tevékenységével, valamint oktatói és kutatási eredményei révén egyre jobban megközelítik az Egyesült Államokban és Európában működő egyetemi keretek között létrejött centrumok teljesítményét.

Egyéb kiválóságok: a Molekuláris Medicina központ elnyerte az Európai Unió Kiválósági Központja címet, a Klinikai Genomika Központ a hazai humángenom vizsgálatok vezető intézménye.

Az orvos-egészségügyi területen 13 oktatási-kutatási, illetve 24 klinikai szervezeti egységében nemzetközileg elismert tudományos tevékenységet folytat. A Tudományos Diákkör koordinálásával az egyetemi hallgatók is bekapcsolódhatnak a tudományos kutatásokba. A doktori helyszínéül 8 doktori iskola szolgál: Molekuláris orvostudomány, Klinikai orvostudományok, Egészségtudományok, Gyógyszertudományok, Molekuláris sejt- és immunbiológia, Idegtudományok, Laki Kálmán doktori iskola és Klinikai Immunológiai és Allergológiai doktori iskola.

A megvalósító karok, intézetek és felelősök a Debreceni Egyetemen:

Sorszám

Résztvevő Kar

Dékán/igazgató

1

Általános Orvostudományi Kar

Prof. Dr. Mátyus László

2

Fogorvostudományi Kar

Prof. Dr. Hegedűs Csaba

3

Gyógyszerésztudományi Kar

Dr. Vecsernyés Miklós

4

Egészségügyi Kar

Dr. Fábián Gergely

5

Népegészségügyi Kar

Prof. Dr. Balázs Margit

 

  • Szegedi Tudományegyetem

A Szegedi Tudományegyetem egyike a magyar felsőoktatás vezető intézményeinek. Az európai egyetemek tudományos ranglistáján a százhuszonegyedik helyezést érte el, az Európai Unió 7. K+F Keretprogramjában 21 nyertes pályázattal rendelkezik.

Az egyetem története a 16. századig nyúlik vissza a kolozsvári jezsuita kollégium megalapításával. A Kolozsvári Tudományegyetem, vagy ahogy akkor nevezték Ferenc József Tudományegyetem Szegedre költözött, jogilag teljesen új egyetemként Horthy Miklós Tudományegyetemként folytatta működését. 1951-ben az Orvosi Egyetem különvált az anyaintézménytől, Szegedi Orvostudományi Egyetem néven orvos, fogorvos, gyógyszerész és egészségügyi főiskolai képzést folytatott. 1987-ben felvette egykori Nobel-díjas professzora, Szent-Györgyi Albert nevét, majd 2000-ben Szegedi Tudományegyetemként egyesítették a szegedi és hódmezővásárhelyi felsőoktatási intézményeket.

Az SZTE-t 2011-ben jellemző számszerű adatai: 61 testvéregyetem, a hallgatók száma közel 30 ezer (ebből több mint ezer a külföldi hallgatók száma), 88 alapképzési szak, 117 mesterszak, 4 osztatlan képzés, 59 szakirányú továbbképzés, 33 akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzés, illetve kiegészítő képzés, 19 doktori iskola. Az oktatók száma 2.149, ebből 19 akadémikus, 114 akadémiai doktor és 643 PhD fokozattal rendelkezik. A Szegedi Tudományegyetem olyan kutatási intézményekkel rendelkezik, mint a DEAK ZRT, DNT, KNRET, BIOPOLISZ KFT és az INNOGEO KFT.

Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar (SZTE-ÁOK) életében számos nemzetközi hírnevű professzor volt jelen (Baló József, Issekutz Béla, Jancsó Miklós, Miskolczy Dezső, Hetényi Géza és Szent-Györgyi Albert). Az Általános Orvostudomány Kar 2006-os akkreditálásával megkapta a „Kíválósági hely” címet a Magyar Akkreditációs Bizottságtól. Az angol, illetve a német nyelvű képzés beindítása 1985-ben és 1987-ben vált lehetővé. 2011-ben az ÁOK-n a nappali tagozaton tanuló hallgatók átlagos létszáma 2.275 fő, ebből az elméleti intézmények száma 20, a karhoz tartozó klinikák száma 30.

A Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ a betegellátó tevékenység irányítója, valamint a graduális és posztgraduális, a tudo            mányos kutatás, doktori képzés tevékenységében az Általános Orvostudományi Karral együtt tölti be a felsőoktatás funkcióját. A menedzselt programok közül a kliniko-farmakológiai vizsgálatok kiemelkedő jelentőségűek. 2010 júliusától a Központ keretein belül a korábban létrejött Klinikai Kutatásokat Koordináló Központ (Clinical Research Coordination Center) új strukturális rendszerben kezdte meg működését. A Klinikai Kutatásokat Koordináló Központ fogja össze a klinikákon folyó kutatásokat, vizsgálatokat: kapcsolatot tart a CRO partnerekkel és a különböző területeken indított klinikai vizsgálatokban kijelölt kapcsolattartókkal.

Az Új Klinikai Központot a Szegedi Tudományegyetem által elnyert TIOP 2.2.7-es pályázat segítségével valósították meg. A projekt során a 410 ágyas Új Klinika (Semmelweis u. 6.) épülete mellé, azzal funkcionális összeköttetésben egy 265 ágy kapacitású új épület épül. Emellett a meglévő 410 ágyas épület központi részei átépítésre, korszerűsítésre kerülnek. Az új intézményt a legmodernebb egészségügyi ellátáshoz szükséges eszközökkel szerelik fel, így összességében egy 700 ágyas magkórház keletkezik. Ezek a beruházások nagy hatással lesznek az Egyetem egészének fejlődésére, valamint a térség lakóinak életminőségére. A TIOP 2.2.2-es pályázat megnyerésével a sürgősségi ellátás fejlesztése a cél az SZTE Szent- Györgyi Albert Klinikai Központban.

A Szegedi Tudományegyetem számos kutatólabornak ad otthont, valamint olyan kutatócsoportoknak, mint az MTA-SZTE Dermatológiai Kutatócsoport, Keringésfarmakológiai Kutatócsoport, Szupramolekuláris és Nanoszerkezetű Anyagok Kutatócsoport, Sejtbiológia Kutató LaboratóriumMolekuláris Biológiai LaboratóriumKozmetológiai Kutató LaboratóriumÁramlási Citometriás Laboratórium.

Fontosabb kutatások: szív és keringési rendszerre ható szerek farmakológiája; neurodegeneratív betegségek molekuláris alapjai és lehetséges terápiája; őssejt-transzplantáció; dermatológiai kutatások; intelligens méréstechnikával támogatott légzésélettani kutatások, agyi vérkeringés szabályozás, a bőr mikrokeringésének non-invazív vizsgálata, differenciálegyenletek és számítógépes modellezési eszközök kutatása, statisztikai módszerek alkalmazása orvosi-biológiai adatok elemzésében, klinikai döntéstámogató rendszerek és eljárások kutatása-fejlesztése. Találmányok, fejlesztések: Rhinolight® fényterápiás készülék.

Vállalati együttműködő partnerek: Amgen Kft; Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Alapítvány Biotechnológiai IntézeteBioBlocks Inc.; Bioblocks Magyarország Kft.; BioTie Therapies Corp.Dél-Magyarországi MÉH Zrt.Fraunhofer IFAMGabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft.; GE Hungary Zrt; GlaxoSmithKline Kft.; GriffSoft Informatikai Zrt.; Gumiművek PHOENIX Hungária Kft.; Heavytex Újszegedi Szövő Zrt.; Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft.; Lombard Finanszírozási Zrt., Lombard Lízing Zrt.; Magyar Telecom Nyrt.Medikémia Ipari és Kereskedelmi Zrt.; Mol Nyrt., Pannon GSM Zrt.; Pick Szeged Zrt.; Polygon Informatikai Kft.; Procontrol Kft.; Quintiles Magyarország Kft.; Richter Gedeon Nyrt.; RYTMION Kft.; Szeged SOFTWARE Zrt.; Telenor Magyarország Zrt.Tisza Volán Zrt.Unicotec Kht.Videoton Holding Zrt.; SOLVO Biotechnológiai Zrt; Egis Nyrt; Bio-Drog Berta Kft.; Biomed Kft.; Extractum Pharma Zrt.; Rytmion Kft.; Szikrai Borászati Kft.; Creative Labor Kft; Pilze-Nagy Kft.; FumoPep Kft.

Külföldi együttműködő partnerek: University of Medicine and Pharmacy at Tirgu Mures – Románia; Göteborgs Universitet (Göteborg) – Svédország; Rikshospitalet HF (Oslo) – Norvégia; Consiglio Nazionale delle Richerche (Róma) – Olaszország; University of Tennessee - USA; Azienda Ospendaliera di Padova – Olaszország; Universidad de Navarra (Pamplona) – Spanyolország; Vrije Universiteit (Brüsszel) – Belgium; Universitat Pompeu Fabra (Barcelona) – Spanyolország; Andrology Research Unit, Department of Medicine, The University of Manchester – Anglia; World Health Organisation; University of Medicine and Pharmacy „Victor Babes” (Temesvár) – Románia; Clinical Centre of Vojvodina (Újvidék) – Szerbia; Drezdai Technikai Egyetem; Düsseldorfi Egyetem Arc-, Állcsont-, és Szájsebészeti Klinika; Boston University – USA; University of Liverpool (Liverpool) – Anglia; University of California, - USA; Karl-Franzens University (Graz) – Ausztria; Comenius University (Pozsony) – Szlovákia; Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (Marosvásárhely) – Románia; Institute of Botany of the Bulgarian Academy of Sciences (Szófia) – Bulgária; University of Novi Sad (Újvidék) – Szerbia; Univ Lund – Svédország; Univ. Uppsala – Svédország; Univ. of Liege – Belgium; Univ. Dresden- Németország; Univ. Maryland (Baltimore) – USA; Cornell University(New York) – USA; Karolinska Egyetem (Stockholm) – Svédország

A megvalósító karok, intézetek és felelősök a Szegedi Tudományegyetemen:

Sorszám

Résztvevő Kar

Dékán/igazgató

1

Általános Orvostudományi Kar

Prof. Dr. Vécsei László

2

Fogorvostudományi Kar

Prof. Dr. Nagy Katalin

3

Gyógyszerésztudományi Kar

Prof. Dr. Hohmann Judit

4

Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar

Dr. Barnai Mária

5

Természettudományi és Informatikai Kar

Prof. Dr. Hernádi Klára

6

Kutatás-fejlesztési és Innovációs Igazgatóság

Dr. Buzás Norbert

 

  • MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK)

A Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) a Magyar Tudományos Akadémia 1971-ben alapított, legnagyobb biológiai kutatóintézete. Az SZBK a modern biológia interdiszciplináris jellegének megfelelően négy intézetből áll (Növénybiológiai, Biofizikai, Biokémiai és a Genetikai Intézet). Az intézetek fő feladata az ismeretszerzés, ezért a kutatócsoportok maguk választják meg kutatási irányaikat. A kutatási területek ennek megfelelően a sejt- és molekuláris biológiai kutatások nemzetközi tendenciáit követik és azok élvonalához tartoznak.

Az EMBO (European Molecular Biology Organization) 1998-ban az SZBK kutatócsoportjainak egy részletes elemzést és értékelését végezte el. A Prof. Kai Simons által vezetett EMBO bizottság kiemelkedőnek értékelte az SZBK kutatási színvonalát, és a megvizsgált 46 kutatócsoport közül 16 működését „kiváló”, jelzővel illette, s működését világszínvonalon állónak minősítette. Ennek az elismerésnek az eredménye, hogy 2000-ben az Európai Közösség az SZBK-nak a „Kiválósági Központ” (Center of Excellence) megtisztelő címet adományozta. Az időközben létrehozott nemzetközi tudományos tanácsadó testület 2001-ben kiválóra értékelte az intézetek tudományos teljesítményét.

A kutatóközpont UNESCO támogatással környezetbiológiai oktatási központként is funkcionál a régióban. 2001-ben egyrészt a Magyar Köztársaság oktatási minisztere Kármán Tódor díjat adományozott az SZBK részére, másrészt a Magyar Szabadalmi Hivatal a szellemi tulajdon hatékony védelméért Millenniumi díjban részesítette az intézményt.

Az SZBK kutatói tradicionálisan szoros kapcsolatot tartanak fenn a Szegedi Tudományegyetemmel, és aktívan részt vesznek az egyetem graduális és poszt-graduális képzési programjaiban. A kutatás elválaszthatatlan az oktatástól: egyrészt a felnőtt kutatók eredményes kutatómunkája elképzelhetetlen oktatási tevékenység nélkül, másrészt a fiatal kutatójelöltek részvétele a kutatásban a frissesség és a megújulás záloga. Az SZBK és az SZTE élete sok szálon kapcsolódik egymáshoz: számtalan aktív személyes kapcsolat létesült az oktatók és a kutatók között; az SZBK több kutatója-oktatója mindkét intézményben dolgozik, mely egyik alapvetően fontos és kölcsönösen előnyös komponense a két intézmény kapcsolatrendszerének.

Az SZBK-ból évek óta átlagosan 60 kutató végez rendszeres felsőfokú oktatási tevékenységet. Az oktatási tevékenység döntő hányadát a doktori iskolákban meghirdetett kurzusok teszik ki: jelenleg 30 minősítet munkatárs az SZTE valamelyik doktori iskolájának törzstagja. A kutatók oktatási tevékenységüket önkéntesen, általában ellenérték nélkül végzik. Az SZBK-ban jelenleg 71 PhD hallgató, illetve 83 diplomadolgozó van, akik hozzávetőlegesen 50%-a kapcsolódik be a tudományos diákköri mozgalomba. A PhD hallgatók száma önmagában is jelzi a hallgatóknak az SZBK-ban betöltött kitüntetett szerepét, akik a laboratóriumi munka jelentős részét végzik. Végezetül, az SZBK-ban 1972 óta (kezdetben az UNESCO által szponzorált) Nemzetközi Továbbképző Tanfolyam (ITC) működik, mely a környező és a fejlődő országok leendő kutatói számára biztosít professzionális képzési lehetőséget a sejt- és molekuláris biológia területén.

Vállalati együttműködő partnerek: Richter Gedeon Nyrt.; Egis Gyógyszergyár Nyrt.; TEVA Magyarország Zrt.; Ubichem Kft.; Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.Creative Labor Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.Curamach Kft.DEAK Kooperációs Kutatási Zártkörűen Működő Nonprofit RészvénytársaságDelta Bio 2000 Kft.; ExtractumPharma Gyógyszergyártó Forgalmazó és Szaktanácsadó Zrt.; Evista Informatikai Kft.G&G Növényvédelmi és Kereskedelmi Kft.Genimplant Zrt.Goodwill Pharma Orvos- és Gyógyszertudományi Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.LipidArt Kutató Fejlesztő és Tanácsadó Kft.Nanochem Kutatás-fejlesztési Gyártó és Kereskedelmi Kft.Zipper Kft.; Mecsek Parma Kft.; Pharmapolisz Debrecen Kft., CERA-MED Kft.; UD-Genomed Kft.; HUNIKO Kft.; PRS Kft.; KREÁTOR 2005 Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.; CELLPHARMA Orvosi Biotechnológiai és Gyógyszerkutató-Fejlesztő Kft.; Kiskun Kutatóközpont Kft.; Gabonakutató Nonprofit Kft.

Külföldi együttműködő partnerek: International Laser Center (Pozsony) – Szlovákia; Pavol Jozef Safárik University (Pozsony) – Szlovákia, “Instituto per lo Studio dei Materiali Nanostruttati” (Bologna) – Olaszország; Delfti Műszaki Egyetem (Delft) – Hollandia; “Institut de Physique et Chimie des Matériaux (Strasbourg) – Franciaország; Center for Physical Sciences and Technology (Vilnius) – Litvánia; Yale University School of Medicine (New Haven) – USA; Montpellier Egyetem (Montpellier) – Franciaország; Antwerpeni Egyetem (Antwerpen) – Belgium; University of Toronto (Toronto) – Kanada; Radboud University Medical Center (Nijmegen) – Hollandia; Queen’s University (Belfast) – Egyesült Kriályság; Harvard University (Cambridge) – USA; Max-Planck Institut für Biophysikalische Chemie (Göttingen) – Németország; Indian Institute of Biosecience (Bangalore) – India; Medical University (Graz) – Ausztria; Újvidéki Egyetem – Szerbia; University of Münster – Németország; University of Padova – Olaszország; University of Cambridge – Egyesült Királyság; University of Manchester – Egyesült Királyság

A megvalósító intézetek és felelősök a MTA SZBK-ban

Sorszám

Résztvevő Intézet

Igazgató

1

Biokémiai Intézet

Dr. Pósfai György

2

Genetikai Intézet

Dr. Erdélyi Miklós

3

Növénybiológiai Intézet

Dr. Vass Imre

4

Biofizikai Intézet

Dr. Ormos Pál