Megelőzésre/terápiás célra megfelelő hACE2-Fc fúziós fehérje kifejlesztése

Dobay Kata, dobay.kata@pte.hu
Prof. Dr. Jakab Ferenc, jakab.ferenc@pte.hu
Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyilvánosan Működő Rt.
ImmunoGenes Korlátolt Felelősségű Társaság

Célunk egy olyan gyógyszer kifejlesztése, ami megakadályozza a SARS-CoV-2 fertőzést, ill. megbetegedés és az elhalálozás mértékét jelentősen csökkenti. A megfelelő gyógyszer mindezek mellett megakadályozza, hogy vele szemben a vírus rezisztensé váljon. Jelen projekt keretében a klinikai anyag előállításának előkészítése valósulhat meg és elindulhat a preklinikai program.

A projekt célja a szükséges gyógyszer kifejlesztéséhez, ACE-2 fúziós fehérje expressziója egy termelő sejtvonal készítése és a preklinikai program elindítása. 1. Az ACE2-Fc fúziós fehérje expressziója és egy termelő sejtvonal készítése a. a preklinikai vizsgálatok megkezdéséig elég, ha egy elég rövid időn belül előállított klónozott sejtvonal létrehozásával termeljük az ACE2-Fc fúziós fehérjét. Ez egy későbbi törzskönyv dokumentált részét is kell, hogy képezze. b. A kezdeti munka után, a preklinikai munkákkal párhuzamosan egy végső, genetikailag stabil, megfelelően dokumentált termelő sejtvonal előállításának előkészítése. 2. Ezzel párhuzamosan a preklinikai program indulna, először az in vitro proof of concept (nyilván minimális megfelelő tisztított fehérje előfeltétele ennek a kezdéséhez is) a. In vitro proof of concept (POC) assayk fejlesztése; b. ACE2 transzgenikus egérvonal kifejlesztése, ami a későbbiekben majd az in vivo proof of concepthez felhasználható.